Крути: трагедія чи перемога?
29 січня в Україні відзначається День пам’яті героїв Крут – молодих полеглих українців, які ціною власного життя на декілька днів затримали наступ більшовицьких військ на Київ. Ця подія є символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.
Навіть через 104 роки виникає безліч питань та міфів стосовно цієї трагедії, які намагаються розв’язати історики і науковці.
Ще юнаки, ще майже діти. А навкруги і смерть, і кров. " На порох стерти, перебити!"- Іде на Київ Муравйов. Його полків не зупинити , та рано тішаться кати: Коли стають до зброї діти, народ цей- не перемогти! Тоді , вкінці 1917 року молода Українська Народна Республіка проголосила свою автономію у складі Росії й взяла курс на розбудову демократичної держави. Але отримала Ультиматум з чіткими вимогами припинити роззброєння червоноармійських військових загонів, й легалізувати їх на території Української республіки, що було рівноцінно проголошенню війни. Керівництво УНР відхилило виконання вимог ультиматуму й опинилось в стані війни з Російською більшовицькою державою. Загони Червоної Армії розпочали наступ з двох напрямків : зі Сходу й з Півночі. До кінця грудня 1917 року більшовицькі війська Червоної армії встановили владу більшій частині Східної України й розпочався наступ на Київ. Захищати столицю було нікому , так як 15- тисячна українська армія була деморалізована довгою Першою світовою війною,розчарована політикою Центральної Ради.
Значну роль відіграла більшовицька пропаганда та швидкі, рішучі дії більшовиків по націоналізації землі, фабрик і заводів й передачі в руки селян і робітників. В цих умовах на захист Києва стала патріотично налаштована молодь, яка прагнула до встановлення незалежності й суверенітету в рідній країні. Гімназисти, студенти і старшокласники створили студентський курінь Січових стрільців. Він нараховував дві сотні добровольців . Разом з чотирма сотнями курсантів 1-ї Київської юнкерської школи імені Богдана Хмельницького юні захисники стали на захист Києва в бою, який відбувся на світанні 29 січня 1918 року на станції Крути під Бахмачем в 146 км від столиці України. Проти 600 юних захисників виступили 5- ти тисячні війська матросів Балтійського флоту. Сили були надто нерівні й побачивши безперспективність боротьби комендант юнацької куреня дав наказ відступати. Але поки наказ " відступати" дійшов від одного боку колії, де знаходились курсанти юнкерської школи до іншого , де знаходились студенти, слово "відступати " хтось передав як " наступати", юнкери відійшли назад, а студенти кинулись вперед. На смерть... Пішли на ворога з багнетами, бо набоїв уже не було.І падали, падали у нерівному бою. Коли зачорніла ніч, на крутянськтх полях лежали сотні мертвих юних захисників.
Пройшло 104 роки, але знову українському народові доводиться боронити свою державу від посягань російських загарбників. І сьогодні йдуть на захист рідної землі тисячі юних захисників: синів і доньок України, виконуючи свій найголовніший обов'язок- боронити свою Вітчизну від посягань загарбників.