Богдан Ступка – людина-епоха, один із найталановитіших акторів України
Богдан Сильвестрович Ступка – великий український актор, який зіграв за своє життя безліч чудових ролей. Ще за життя цього видатного майстра визнали національним героєм України. Він став символом своєї країни, а тому навіть після смерті пам’ять про нього жива в серцях мільйонів людей.
27 серпня в Україні відзначили 80-річчя від дня народження видатного актора театру і кіно, Героя України Богдана Ступки.
Його називають людиною-епохою. За його ролями можна вивчати історію і пізнавати Україну. Геніальний і самобутній артист, видатний діяч культури, непересічний талант – і це далеко не весь послужний перелік Богдана Сильвестровича Ступки.
Достатньо назвати його ім’я – й усі, навіть люди далекі від мистецтва, знають про кого йдеться. Так було й за життя Майстра. Богдан Сильвестрович був людиною щасливою не від загальної популярності, а від того, що все життя займався улюбленою справою й отримав за це визнання і славу.
До сцени Богдан звикав ще змалку: батько співав у хорі Львівського оперного театру, дядько був там же солістом, а тітка – головним концертмейстером. Проте, у Богдана була інша мрія – вступити на хімічний факультет.
Та оскільки іспити він склав невдало, то влаштувався в обсерваторію, працював деякий час у Баку. Згодом вступив на заочне відділення філологічного факультету Франкового університету. І все ж доля привела Ступку до мистецького середовища. Він закінчив акторську студію при Львівському академічному драмтеатрі, де працював до 1978 року.
Актором кіно Ступка став у 29 років. Дебютував у фільмі Юрія Іллєнка “Білий птах з чорною ознакою”, у ролі Ореста Дзвонаря. На рахунку видатного артиста безліч ролей починаючи від шекспірівського короля Ліра і закінчуючи Майстром Булгакова.
У переліку чимало історичних постатей: гетьмани Іван Брюховецький (“Чорна рада”), Іван Мазепа (“Молитва за гетьмана Мазепу”), Богдан Хмельницький (“Вогнем і мечем”), і навіть Чингісхан (“Таємниця Чингісхана”). Однак, для багатьох він залишився могутнім і сильним Тарасом Бульбою. Митець навіть побував у Запорізькому краї, на славній Хортиці, де знімали однойменний художній фільм.
Незважаючи на неймовірну зайнятість, Богдан Сильвестрович вважав, що в житті немає нічого важливішого за сім’ю. І коли родина поповнювалася онуками, він жартував, що клан Ступок розростається.
Актор не раз говорив, що його спадок – не ролі. Найважливіше, що він залишить після себе – це нове покоління талановитих артистів. Своїх сина й онуків, які пішли його стопами, він учив бути не акторами, а людьми.
За життя Богдан Ступка встиг побувати міністром культури. З 2001 був художнім керівником Національного академічного драмтеатру імені Івана Франка. Після смерті видатного актора у Мінкульті заявили, що історія українського театру і кіно розділилася на дві епохи: до і після Ступки.
2008 року, на 67 день народження Ступки, працівники Андрушівської астрономічної обсерваторії назвали в його честь астероїд, який відкрили в ніч на 27 серпня. Офіційна назва астероїда — «269 252 Богданступка».
Протягом всього свого життя у актора був сильний зв’язок із матір’ю Марією Григорівною. Навіть народилися вони в один день — 27 серпня. До порад матері Богдан прислухався все життя. Коли Богдан Сильвестрович відчув, що життєві сили почали залишати його, сказав, що хоче померти в той день, коли не стало його мами — 23 липня. До цієї дати Ступка не дожив лише добу...
Сьогодні акторську династію Ступок продовжують син Остап та онук Дмитро в Театрі ім.І.Франка, внучка Устина — студентка факультету «Міжнародне культурознавство», перейшла на II курс, Богдану-молодшому 12 років — він школяр, а правнучці Богданці виповнилось два роки...
Нині пам’ять про актора живе у серцях людей, бо нам у спадок він лишив прекрасні театральні вистави і фільми. На Байковому кладовищі встановлений пам’ятник — це бронзовий дуб із перевернутим корінням і в цьому закладено багато смислів і сенсу, які підкреслюють існування митця на землі, його душі...
Біля входу в театр знаходиться бронзовий відбиток руки Майстра. Богдан Сильвестрович ніби й сьогодні присутній у рідному театрі, де цілі дні проводив, граючи, керуючи, спілкуючись із колегами, друзями, журналістами.
28 жовтня 2021 року Кабінет Міністрів України видав розпорядження "Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення 80-річчя з дня народження Богдана Ступки"
ЗАТВЕРДЖЕНО ПЛАН 1. Забезпечити: 1) проведення міжнародного мистецького фестивалю “Код Ступки” пам’яті Богдана Ступки. МКІП, благодійна організація “Благодійний Фонд Богдана Ступки” (за згодою). Жовтень — грудень 2021 року; 2) проведення заходів щодо встановлення меморіальної дошки-горельєфу Богдану Ступці на будинку, де він проживав. Київська міська держадміністрація, Протягом 2021 року; 3) опрацювання питання щодо присвоєння одному із скверів у м. Києві імені Богдана Ступки. Київська міська держадміністрація, Київська міська рада (за згодою), Протягом 2021 року; 4) створення Музею-квартири Богдана Ступки в м. Львові. Благодійна організація “Благодійний Фонд Богдана Ступки” (за згодою). Протягом 2021 року. 2. Сприяти проведенню показів в Україні та за кордоном фільмів за участю Богдана Ступки. Держкіно, МКІП, МЗС, Держкомтелерадіо, обласні та Київська міська держадміністрації, АТ “НСТУ” (за згодою). Протягом 2021 року. 3. Сприяти широкому висвітленню заходів з підготовки та відзначення 80-ї річниці з дня народження Богдана Ступки. МКІП, Держкомтелерадіо, Протягом 2021 року.
|